9 любопитни факта за обувките и нашите крака
23.11.2020
Без съмнение, обувките играят важна роля в нашия живот. Маратонки, кецове, спортни и ежедневни обувки, високи токчета, платформи, ниски чехли и сандали - това са само част от богатото разнообразие от стилове и модели, които ни заобикалят. Изборът на подходящите обувки може да отнеме дни, месеци, а за някои хора дори се превръща в мисия за цял живот. Ние обичаме обувките и ако вие споделяте същите чувства, ето няколко забавни и полезни факта, които ще ви накарат да се усмихнете.
- Размерът на обувките е въведен официално през 1324 г. в Англия от Крал Едуард II. Той обявява, че диаметърът на ечемичното зърно (около 0.85 см) ще се счита за първи номер при обувките. Този стандарт все още се използва в английско - говорящите страни, въпреки че според съвременните научни изследвания действителната дължина на ечемичното зърно варира от 0,4 до 1,5 см.
- Най-продаваният размер обувки в Европа и Америка е 38 за жените и 43 за мъжете. За последните 30 година той се е увеличил с един номер и за мъжете и за жените.
- Ако мислите, че знаете своя размер обувки, то най-вероятно грешите. Според статистиката 85 процента от хората подценяват своя размер обувки поне с един номер.
- Повечето хора не осъзнават, че с възрастта големината на крака им може да се увеличи с един до два номера. С годините кракът на човека става по-плосък, което е и причината да нарасне на дължина и ширина. Други фактори, които оказват влияние върху промяната на размера са теглото, контузии, хирургически интервенции или периода на бременност при жените.
- Ноктите на краката растат много по-бавно в сравнение с тези на ръцете. За около месец те могат да пораснат с 1 мм, докато ноктите на ръцете ни растат средно с 0.1 мм на ден. Знаете ли, че за да се обнови изцяло нокътят на крака отнема 5-6 месеца. Също така, ноктите на краката ни могат да са индикация за някои здравни проблеми. Например, ако са извити под формата на лъжичка, това е индикация за анемия. Ако пък имате малки ямички по повърхността на нокътя, това говори за кожно заболяване. Липсата на всякакво окосмяване по пръстите на краката се причинява от лошо оросяване.
- Знаете ли, че човешкият крак има 250 000 потни жлези. Всеобщото мнение е, че потта е причината за миризмата в обувките. Това обаче съвсем не е така. Чорапите и обувките ни създават благоприятна среда, тъмна и влажна, за развитие на бактерия, която е първоизточникът за неприятната миризма.
- В самото начало обувките за двата крака са били взаимнозаменяеми т.е. нямало е лява и дясна обувка. Древните римляни за първи път конструират обувки специално за левия и десния крак.
- Никак не е изненадващо, че жените като цяло са много по-взискателни към обувките, които носят. Според статистиката те изминават средно по 5 км на ден повече отколкото мъжете.
- Всички смятаме, че бебешките крачета са много сладки. Затова обаче си има научно обоснована и природна причина. Бебетата се раждат с мастна възглавничка на мястото на свода при възрастния човек, което им придава тази мила и симпатична форма. Сводът при детето започва да се появява едва когато то навърши 2-3 годинки.
4 лесни начина да завържете маратонките
14.09.2020
Има много начини да завържете маратонките си, но някои от тях са по-лесни, бързи и практични. Предлагаме ви 4 техники, които да опитате и дори да научите детето си на тях. За целта се нуждаете единствено от любимия си чифт маратон..
Как да изберем обувки с правилните подметки?
30.11.2020
Повечето хора не обръщат особено внимание на подметката при покупката на нови обувки. Малко са тези, които знаят максимата: 'Струва си да дадеш повече пари за това, което е между теб и земята: матрак, обувки, гуми и т.н.'. Несъобр..
Полезни съвети при покупка на нови обувки
09.11.2020
Предстои ви покупка на нови обувки, маратонки или кецове - ето няколко практични съвета, които ще ви помогнат да направите правилен избор.
1. Обувката трябва да е съобразена с формата на крака ви, а не обратното
Много е важно но..
Какво означават знаците за вида на материалите при обувките?
16.11.2020
Най-често задаваният въпрос при покупката на нови обувки е от какви материали са изработени. Според европейската директива за означаване в обувната индустрия всички видове материали попадат в четири основни категории: кожа, кожа с..